Lesson Plan: In the zoo are we today! Hurray, hurray, hurray!!!
Choć po krótkiej farmerskiej przygodzie pozostaje pewien niedosyt, to z pewnością czas już wyruszyć w poszukiwaniu dalszych przygód intelektualnych. I tak oto w trakcie kolejnej już lekcji języka angielskiego dla klas I – III szkoły podstawowej tematem przewodnim będzie… zwiedzanie zoo!!! i zapoznanie naszych uczniów z obszerną ilością gatunków dzikich zwierząt, które tam właśnie występują. Zatem do dzieła!
Lekcja języka angielskiego dla klas I – III szkoły podstawowej.
Materiały dydaktyczne / przybory szkolne / wyposażenie klasowe:
- kopie ćwiczeń załączonych do konspektu lekcji (po jednej kopii dla każdego ucznia)
- kredki/flamastry
- blok rysunkowy
- nożyczki
- klej
Rodzaje zadań wykorzystanych w trakcie lekcji i w trakcie wykonywania pracy domowej:
- hands-on tasks (praca w grupach)
- zadania twórcze i odtwórcze (praca indywidualna)
Cele lekcji:
- Powtórzenie i utrwalenie przez uczniów poszczególnych nazw zwierząt (zarówno tych, które występują na ranczo/farmie, jak i tych, które występują w zoo).
- Zaprezentowanie uczniom czterech nowych następujących wyrazów: tiger, crocodile, snake, turtle.
- Zwrócenie uwagi uczniów na zasadę tworzenia form regularnych liczby mnogiej rzeczowników.
- Obserwacja relacji wewnątrzklasowych i formacji grup w trakcie przygotowywania przez uczniów projektu grupowego.
Przebieg lekcji:
- Nauczyciel wita uczniów i informuje ich o planowanym przebiegu lekcji. Lekcja rozpoczyna się od sprawdzenia zadania domowego z poprzednich zajęć oraz przeczytania przez nauczyciela wszystkich wyrazów z ćwiczenia na głos tak aby uczniowie po raz kolejny mogli usłyszeć ich poprawną wymowę. (3 minuty)
- Pierwszym ćwiczeniem, które wykonują uczniowie jest wyszukiwanie angielskich nazw dzikich zwierząt występujących w zoo spośród 16 podanych wyrazów. Nauczyciel rozpoczyna od objaśnienia uczniom zasad, według których wykonują oni zadanie, a następnie rozdaje każdemu uczniowi jedną kopię zadania. (plik 1) Zadanie to pozwala uczniom przyjrzeć się uważnie zapisowi poszczególnych wyrazów oraz rozwija ich umiejętność grupowania wyrazów. Kiedy ćwiczenie jest wykonane, nauczyciel wybiera jednego spośród uczniów, który czyta na głos wybrane przez siebie wyrazy. (5 minut)
- Nauczyciel rysuje na tablicy obrazki przedstawiające cztery nowe zwierzęta (turtle, snake, crocodile, tiger), które nie pojawiły się jeszcze w trakcie zajęć, i podaje na głos ich angielskie nazwy. Następnie zapisuje wyrazy na tablicy obok rysunków i (używając kolorowej kredy) dopisuje do każdego wyrazu końcówkę „s”. Wyrazy czytane są ponownie na głos przez nauczyciela, który objaśnia uczniom, że końcówka „s” oznacza, że zwierzęta te występują w liczbie mnogiej. (7 minut)
- Nauczyciel wyjaśnia uczniom zasady rozwiązywania kolejnego zadania, a następnie dzieli uczniów na trzyosobowe grupy (podział przypadkowy!!!) i rozdaje im kopie zadania (plik 2, part 1 i part 2). Zadaniem uczniów jest przygotowanie projektu własnego zoo. Wykorzystując figury geometryczne, uczniowie tworzą własne zwierzęta, przyklejają je na papierze oraz podpisują w języku angielskim. (15 minut) W trakcie wykonywania zadania przez uczniów, nauczyciel wędruje po klasie i obserwuje zachowania uczniów, które pozwolą mu określić jakie relacje panują w poszczególnych grupach. Kiedy zadanie jest już wykonane, każda z grup prezentuje swój projekt przed całą klasą. (10 minut)
- Nauczyciel wyjaśnia uczniom zasady przygotowania pracy domowej, a następnie rozdaje im jej kopie (plik 3). Zadaniem uczniów jest rozwiązanie przynajmniej jednego (!!!) z rebusów i podanie nazwy zwierzęcia, w kształcie którego zaprojektowany został rebus. Możliwość wyboru jednego z rebusów pozwala uczniom przejąć odpowiedzialność za swoje własne uczenie się języka obcego i jest swego rodzaju sposobem na rozwijanie uczniowskiej autonomii. (Doświadczenie pokazuje iż większość uczniów rozwiąże, mimo wszystko, oba rebusy). (1 minuta)
- Nauczyciel przypomina uczniom co udało im się zrobić w trakcie lekcji i dziękuję im za wspólne spotkanie. Na zakończenie lekcji nauczyciel sprawdza obecność. (4 minuty)
Materiały do pobrania:
Marcin Gliński
UNIWERSYTET ŚLĄSKI,
Instytut Języka Angielskiego,
Zakład Akwizycji Języka