Lesson Plan: Shall we watch some films today? ……. OK! OK! OK!
Trzecia i ostatnia już lekcja dotycząca nazw różnych gatunków zwierząt służyć będzie powtórzeniu i utrwaleniu przez uczniów słów poznanych w trakcie poprzednich dwóch lekcji z naszego cyklu oraz zapoznaniu uczniów z następującymi nowymi angielskimi nazwami zwierząt: sheep, rat, mouse, fish, turkey, gorilla, turtle, fox, goose, leopard . Wszystko to odbywać się będzie w towarzystwie bohaterów znanych nowojorskich kreskówek.
Lekcja języka angielskiego dla klas I – III szkoły podstawowej.
Materiały dydaktyczne / przybory szkolne / wyposażenie klasowe:
- kopie ćwiczeń załączonych do konspektu lekcji (po jednej kopii dla każdego ucznia)
- tablica interaktywna / rzutnik z projektorem (wraz z dostępem do internetu)
- nożyczki
Rodzaje zadań wykorzystanych w trakcie lekcji i w trakcie wykonywania pracy domowej:
- hands-on task (praca indywidualna)
- zadania odtwórcze (praca indywidualna)
Cele lekcji:
- Powtórzenie i utrwalenie przez uczniów słów poznanych w trakcie poprzednich dwóch lekcji z naszego cyklu.
- Zapoznanie uczniów z następującymi nowymi angielskimi nazwami zwierząt: sheep, rat, mouse, fish, turkey, gorilla, turtle, fox, goose, leopard.
Przebieg lekcji:
- Nauczyciel wita uczniów i informuje ich o planowanym przebiegu lekcji. Lekcja rozpoczyna się od sprawdzenia zadania domowego z poprzednich zajęć. Wybrani uczniowie czytają na głos nazwy zwierząt, w kształcie których zaprojektowane zostały rebusy. (2 minuty)
- Pierwszym ćwiczeniem, które wykonują uczniowie w trakcie lekcji jest przygotowanie 15 angielsko – polskich kart wyrazowych zawierających nazwy zwierząt. (Plik 1) Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi jedną kopię zadania. Uczniowie wycinają karty, a następnie wraz z nauczycielem tłumaczą nazwy angielskie na język polski w formie pisemnej. Zadanie to pozwala uczniom przyjrzeć się uważnie zapisowi poszczególnych wyrazów i usłyszeć ich poprawną wymowę zaprezentowaną przez nauczyciela. (13 minut)
- Drugim ćwiczeniem, które wykonują uczniowie jest obejrzenie filmu zatytułowanego Driving My Tractor i wybranie jednej (spośród czterech możliwych) kompletnej grupy zwierząt, które pojawiają się w filmie. (Plik 2, part I) Nauczyciel zapoznaje uczniów z zasadami rozwiązywania zadania. Po obejrzeniu filmu nauczyciel wybiera czterech uczniów by przeczytali poszczególne odpowiedzi (A, B, C lub D) i spróbowali uzasadnić czy są one poprawne, czy też nie. (8 minut)
- Nauczyciel wyjaśnia uczniom zasady rozwiązywania kolejnego zadania (Plik 2, part II), które polega na obejrzeniu filmu zatytułowanego The Animal Boogie i wybraniu 6 nazw zwierząt (spośród 12 możliwych), które pojawiły się w trakcie oglądania filmu. Po obejrzeniu filmu nauczyciel wybiera jednego z uczniów by przeczytał wybrane przez siebie nazwy zwierząt. (7 minut)
- Ostatnie ćwiczenie, które wykonują uczniowie w trakcie lekcji składa się z dwóch części. (Plik 3 oraz Plik 4) Zadaniem uczniów jest wyszukanie 30 nazw zwierząt (15 zwierząt zamieszkujących farmę oraz 15 zwierząt zamieszkujących dżunglę) ukrytych w dwóch przygotowanych zagadkach. (10 minut)
- W trakcie ostatniej części lekcji nauczyciel wyjaśnia uczniom zasady przygotowania pracy domowej, a następnie rozdaje im jej kopie. (Plik 5 oraz Plik 6) Zadaniem uczniów jest rozwiązanie przynajmniej jednego (!!!) z dwóch ćwiczeń, które polegają na przygotowaniu opisów farmy lub zoo. Możliwość wyboru ćwiczenia pozwala uczniom przejąć odpowiedzialność za swoje własne uczenie się języka obcego i jest swego rodzaju sposobem na rozwijanie uczniowskiej autonomii. (Doświadczenie pokazuje iż większość uczniów rozwiąże, mimo wszystko, oba ćwiczenia). W trakcie kolejnej lekcji nauczyciel wybiera poszczególnych uczniów by przeczytali przygotowane przez siebie opisy. (2 minuty)
- Nauczyciel przypomina uczniom co udało im się zrobić w trakcie lekcji i dziękuję im za wspólne spotkanie. Na zakończenie lekcji nauczyciel sprawdza obecność. (3 minuty)
Materiały do pobrania:
Marcin Gliński
UNIWERSYTET ŚLĄSKI,
Instytut Języka Angielskiego,
Zakład Akwizycji Języka