Lesson Plan: On the HAPPY FARM are we today! Hurray, hurray, hurray!!!
Choć wizyta na prawdziwej orwellowskiej lub potterowskiej farmie w naszych współczesnych polskich realiach wydaje się być praktycznie niemożliwa (zwłaszcza w towarzystwie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu żywiołowych uczniów), to jej wirtualny odpowiednik w czasie lekcji języka angielskiego jest w tej sytuacji wręcz wskazany. I właśnie wirtualnej, 45 – minutowej „wizycie” na prawdziwym ranczo służyć ma niniejsza lekcja języka angielskiego przeznaczona dla uczniów, którzy na dobre rozpoczynają swoje szkolne przygody.
Lekcja języka angielskiego dla klas I – III szkoły podstawowej.
Materiały dydaktyczne / przybory szkolne / wyposażenie klasowe:
- kopie ćwiczeń załączonych do konspektu lekcji (po jednej kopii dla każdego ucznia)
- kredki/flamastry
- komputer (jeden dla dwóch uczniów)
Rodzaje zadań wykorzystanych w trakcie lekcji i w trakcie wykonywania pracy domowej:
- CALL activity (praca w parach)
- hands-on tasks (praca indywidualna)
- zadania twórcze i odtwórcze (praca indywidualna)
Cele lekcji:
- Powtórzenie i utrwalenie przez uczniów poszczególnych nazw zwierząt (w szczególności tych, które występują na ranczo/farmie).
- Zaprezentowanie uczniom definicji rancza/farmy jako kluczowych elementów kulturowych krajów anglojęzycznych.
Przebieg lekcji:
- Nauczyciel wita uczniów i informuje ich o planowanym przebiegu lekcji. W trakcie przerwy uruchamia on na każdym komputerze przygotowany zestaw (prezentację i quiz) zatytułowany HAPPY FARM. (2 minuty)
- Nauczyciel ogląda prezentację wraz z uczniami i czyta opowiadanie załączone na pierwszych ośmiu slajdach na głos. W ten sposób uczniowie mogą usłyszeć poprawną wymowę wybranych wyrazów. Następnie zapoznaje on/ona uczniów z zasadami rozwiązywania quizu. (Zasady quizu szczegółowo omówione są na slajdzie numer 10). Prezentacja zawiera siedem nazw zwierząt w języku angielskim. Quiz zawiera pięć wybranych nazw zwierząt w języku angielskim, które pojawiają się już wcześniej w prezentacji. Uczniowie pracują w parach. Para uczniów, która jako pierwsza zakończy rozwiązywanie quizu zwycięża. (10 minut)
- Nauczyciel wyjaśnia uczniom zasady rozwiązywania kolejnego zadania, a następnie rozdaje uczniom jego kopie (plik 1). Zadanie to pozwala uczniom przyjrzeć się uważnie zapisowi poszczególnych wyrazów, ćwiczyć ich poprawne kopiowanie oraz grupowanie. W ten sposób uczniowie utrwalają pisownię poszczególnych nazw zwierząt. Na koniec nauczyciel czyta wszystkie wyrazy na głos, tak aby uczniowie po raz kolejny mogli usłyszeć ich poprawną wymowę. (10 minut)
- Nauczyciel wyjaśnia uczniom zasady rozwiązywania kolejnego zadania, a następnie rozdaje im jego kopie (plik 2). Zadanie to pozwala uczniom ćwiczyć ich zdolności szczegółowego odtwarzania obrazka, utrwalić pisownię nazw trzech zwierząt oraz nadać własne imiona bohaterom ćwiczenia. Ćwiczenie zakończone jest wspólną wystawą prac, które (za pomocą magnesów) są wywieszane przez nauczyciela na tablicy. (13 minut)
- Nauczyciel wyjaśnia uczniom zasady przygotowania pracy domowej, a następnie rozdaje im jej kopie (plik 3). Zadaniem uczniów jest połączenie nazw zwierząt ze śladami ich stóp, uporządkowanie i wpisanie ich w kolejności od najmniejszego do największego oraz rozwiązanie zagadki, która brzmi następująco: „czy największe zwierzęta mają zawsze największe stopy?” Zadanie to pozwala uczniom przyjrzeć się uważnie zapisowi poszczególnych wyrazów, ćwiczyć ich poprawne kopiowanie oraz rozwijać umiejętność ich grupowania. Następna lekcja rozpoczyna się od sprawdzenia zadania domowego oraz przeczytania przez nauczyciela wszystkich wyrazów z ćwiczenia na głos tak aby uczniowie po raz kolejny mogli usłyszeć ich poprawną wymowę. (3 minuty)
- Nauczyciel dziękuję uczniom za wspólne spotkanie i pyta każdego z nich o ulubione słowo, które pojawiło się w trakcie lekcji. W ten sposób uczniowie mogą po raz pierwszy samodzielnie na głos odtworzyć wybrane wyrazy i powtórzyć je w grupie. Na zakończenie lekcji nauczyciel sprawdza obecność. (7 minut)
(Uwaga: ćwiczenie zawarte w OBRAZKU 3 oraz część ćwiczenia zawartego w OBRAZKU 2 stanowią fragment pracy dyplomowej zatytułowanej ”Teaching writing: changing theory into practice” napisanej przez autora niniejszego planu lekcji w trakcie uczestnictwa w dodatkowych Podyplomowych Kwalifikacyjnych Studiach Pedagogicznych na Uniwersytecie Śląskim, na Wydziale Pedagogiki i Psychologii, w latach 2010/2012).
Materiały do pobrania:
Marcin Gliński
UNIWERSYTET ŚLĄSKI,
Instytut Języka Angielskiego,
Zakład Akwizycji Języka